Festiwal Kultury Żydowskiej w Leżajsku  -KWITEŁECH 2003

Strona na WP  Żydzi w Leżajsku  Jidysz  Dni Kultury Żydowskiej-2003  Spotkania 3 kultur-2004    Shalhevet -Spotkania 3 Kultur-Leżajsk 2005    Edyta Gepert w Leżajsku    Wielokulturowy Festiwal Galicja - Leżajsk 2006     Leżajsk-moje miasto      Powrót26 października 2003 roku w Leżajsku odbył się II FESTIWAL KULTURY ŻYDOWSKIEJ "Kwitełech 2003"

 

Na zdjęciu Simcha Krakowski

 

 

 

 

Fot. Ryszard Węglarz


               Fot. Ryszard Węglarz


Max Klezmer Band

 

Fot. Ryszard WęglarzNa Festiwalu gościliśmy zespół Max Klezmer Band, koncertujący na terenie całej Polski, a także poza granicami (Białoruś, Niemcy). Z repertuarem tradycyjnej muzyki żydowskiej był gościem honorowym festiwalu "Shaloma Asha" w Kutnie, festiwalu filmowego "Prowincjonalia" we Wrześni i "Święta morza" w Szczecinie. W ubiegłym roku, podczas Festiwalu Muzyki Żydowskiej w Krakowie, powstało przedsięwzięcie "Nu Klezmer Party" łączące muzykę house (miks-DJ Shiva) z tradycyjną muzyką żydowską. Idea nagrania płyty "Nu Klezmer Project" zrodziła się na festiwalu Jazz w Starym Krakowie w 2002 roku. Zawarte w niej połączenie muzyki klezmerskiej i jazzowej jest efektem poszukiwań nowych inspiracji zespołu Max Klezmer Band. Formacja "Max Klezmer Band" została założona pod koniec 1998 roku, przez jego lidera Maxa Kowalskiego.

http://www.maxklezmerband.art.pl/zespol.htm


    


Ośrodek "Brama Grodzka-Teatr NN"

Spektakl "TAJBEŁE I DEMON"
ISAAC B. SINGER
przekład: Monika Adamczyk-Grzybowska

reżyseria:
Tomasz Pietrasiewicz
Temat najnowszego, lekkiego i zarazem głęboko wzruszającego spektaklu Teatru NN: miłość demona i samotnej kobiety, przywołuje wielowiekową tradycję dociekań nad istotą dobra i zła.


Jedna część z tryptyku  żydowskich opowieści, czerpiących z cudownie żartobliwego chasydzkiego folkloru, a przywołujących w sposób nienachalny prawdy proste i przekonywujące. To doprawdy bardzo wzruszająca historia o miłości. Do samotnej Tajbełe, młodej jeszcze kobiety, która straciła męża i dzieci, nocą przychodzi Hurmizasz, demon-kochanek. Ona, szczęśliwa, kochana i pieszczona, może coś się domyśla, a jednak o nic nie pyta, on zaś zdaje jej czasami relację z tajemnych, demonicznych spraw. Naprawdę zaś Hurmizasz to biedny, nic nieznaczący pomocnik nauczyciela w chederze; kiedy przypadkowo zobaczył nagą Tajbełe, wśliznął się do jej samotnego łóżka, udając demona.

Spektakl urzekł lekkością i dowcipem, imponuje poziomem profesjonalizmu instrumentalistów. Witoldowi Dąbrowskiemu towarzyszył Jarosław Kaganiec.


http://www.teatry.art.pl/!recenzje/tajbeleid_pie/premierat.htm

 


Księga Gości-przeglądanie

 

Powrót