Uniwersytet Jagielloński - Alma Mater Cracoviensis - 1364 - 2002


O Annie O   Sylwetki Leżajszczan Spacerkiem po mieście  
Lista_absolwentów_Biologii_-_Rocznik_1973-1978 Tablica pokrewieństw

  W poszukiwaniu korzeni Blog genealogiczny       Powrót do strony głównej

Uniwersytet Jagielloński

Stowarzyszenie Absolwentów UJ

Alma Mater-Miesięcznik UJ

Spacerkiem po Krakowie - Blog

Muzeum Zoologiczne UJ

Jagiellońska Biblioteka Cyfrowa

Z Mikrobiologią za Pan Brat - Blog

Leżajszczanie-absolwenci UJ

FORUM UJ

Nasza-klasa.pl

 

 

***

 

Akademia Krakowska (Alma Mater Cracoviensis) została założona w 1364 roku przez króla Kazimierza Wielkiego. Po odnowieniu w 1400 roku przez króla Władysława Jagiełłę i jego żonę Jadwigę, na pamiątkę swych odnowicieli zmieniła nazwę na Uniwersytet Jagielloński.    

Jestem absolwentką UJ w Krakowie. Kierunek biologia, rocznik 1973-1978.

Pracę magisterską pisałam w Instytucie Zoologii, w Pracowni Endokrynologii i Hodowli Tkanek pod kierunkiem prof. dr hab. Stanisławy Stokłosowej, która  była jej kierownikiem nieprzerwanie do roku 1997.

    http://www.binoz.uj.edu.pl/wydzial/historia

***

Collegium Zoologicum UJ

 

http://uj.wkraj.pl/#/58910/

Collegium Śniadeckiego UJ. Ogród Botaniczny

Collegium Broscianum UJ

Kraków to również Studencki Krąg Instruktorów. Mile spędzone chwile na Hali Boraczej, obóz w Rucine-Nida na Mazurach.

***

Święto Kobiet w Obserwatorium Astronomicznym na Bielanach

 

Mieszkałam w Nawojce oraz Piaście.

 

JUWENALIA KRAKOWSKIE

Krakowski okres w moim życiu kojarzy mi się nie tylko ze studiowaniem na Uniwersytecie Jagiellońskim. Oprócz czasu poświęcanego na intensywną naukę, był czas na relaks, rozrywkę i inne przyjemności studenckie. 
Studiowanie biologii w 1973 roku rozpoczęłam w szczególnie trudnych warunkach. Byłam pierwszym rocznikiem, który miał skrócone studia z 5 do 4,5 lat. Każde pierwsze wykłady rozpoczynały się wstępem typu:
- No cóż, studia skrócono wam o pół roku, ale wiedzy do pochłonięcia nie ubyło, wręcz przeciwne. Musicie się sprężyć, by znaleźć czas na naukę, nie jesteśmy w stanie podać informacji w ciągu 1 semestru, kiedy do tej pory wykłady trwały przez 2 semestry. Podam wam wiedzę w ‘pigułce’, resztę musicie sami sobie dostudiować. Taka jest idea studiowania i tym się różni od nauki w szkole średniej.
Z tego też powodu tego co uczono wcześniej przez 2 semestry trzeba było nauczyć się w ciągu 1 semestru. Egzaminy łączono po 2 w jednym, zdając 2 różne egzaminy u dwóch różnych profesorów, ale ocenę do indeksu wpisywano jedną. Po to, aby nie przekroczyć limitu ośmiu egzaminów w ciągu roku. 
Przed ciężką sesją egzaminacyjną trzeba było się odstresować. 
Dlatego też studenci chętnie brali udział w majowych imprezach organizowanych przez akademickie samorządy studenckie. W Juwenaliach.
Władze miasta Krakowa przekazywały braci studenckiej symboliczny klucz do bram miasta i wtedy Kraków należał do nas. 
Juwenalia rozpoczynały się zwykle w piątek po południu przemarszem korowodu przebierańców z miasteczka studenckiego do Rynku Głównego. 
Zjeżdżała wiara z całej Polski, przyjeżdżali absolwenci, uczniowie szkół średnich, znajomi studentów absolutnie nie związani z uczelnią. Zabawie towarzyszyły liczne koncerty oraz inne wydarzenia o charakterze kulturalnym i sportowym na terenie miasteczka studenckiego, w Parku Jordana, Pod Płachtą na Błoniach, w Rynku.
Gwoździem programu były imprezy w akademikach, wcale nie kameralne, gdzie piwo lało się litrami non stop przez dzień i noc. 
Pomysły studentów były szalone. Inwencja twórcza dot. strojów nie znała granic. 
Studencki Krąg Instruktorów, którego byłam członkiem wymyślił ‘Plażę Nudystów’. 
Założyłam modną wtedy i świeżo zakupioną w domu towarowym spódnicę ‘bananówę’, ‘wytworny’ kapelusz zrobiony z białego papieru. 
Ze sprzętem plażowym, z wiadrami piasku, łopatkami, materacami dmuchanymi wyruszyliśmy spod Nawojki w słoneczne sobotnie południe. 
-Chodźcie z nami! Zapraszamy na plażę nudystów! Tylko na plaży nudystów możecie się świetnie bawić! – skandowaliśmy do przechodniów idąc ulicą Reymonta, Czystą, Krupniczą, Szewską do Rynku Głównego. Nasza kilkunastoosobowa grupa przebierańców powiększała się coraz bardziej. Ciekawski tłum dołączał do nas i niczym pochód 1-majowy maszerował do Rynku.
A tam zaczęliśmy imprezę na miarę widowiska. Rozsypywaliśmy piasek wokół pomnika Mickiewicza, nadmuchiwaliśmy materace, śpiewaliśmy piosenki i tańczyliśmy wspólnie z publicznością przy akompaniamencie gitar, harmonii i innych instrumentów. 


 

 

 

 

 

 

 

 Impreza trwała kilka godzin, na koniec ktoś z chłopaków skwitował 
- ale nudno! Co miało oznaczać ideę naszego koncertu. 
Myślę, że widzowie, nawet jeśli liczyli, ale nie doczekali się imprezy rozbieranej na plaży nudystów, bawili się doskonale.
Mimo, że to był rok 1974, znaleźli się turyści, którzy nagrywali nasze wygłupy na kamerę. 
Często z utęsknieniem wspominam te wydarzenia i liczę na to, że odnajdą się autorzy tych nakręconych na kamerę wydarzeń.

*****

 

JUWENALIA 1975. Impreza w DS Nawojka.

 

 

 

 

*****

7 maja 1977 w Krakowie kilka dni przed Juwenaliami zmarł w tajemniczych okolicznościach jeden ze studentów polonistyki Stanisław Pyjas. Mimo wezwania do bojkotu juwenaliów impreza odbyła się. Odbyły się również wybory Miss Juwenaliów. Pamiętam tę imprezę, chociaż sama w niej nie uczestniczyłam. Z balkonu mojego akademika Piasta oglądałam przejazd wybranej Miss w asyście wesołych studentów na udekorowanej platformie. 
O śmierci Pyjasa dowiedziałam się nasłuchując Radia Wolna Europa.

 

Kraków dla mnie to cudowny okres studiów, to również szkoła tańca towarzyskiego pod kierunkiem profesora Mariana Wieczystego. Klub powstał w 1957 roku, jako pierwszy Studencki Klub Taneczny w Polsce. Pieczę nad jego działalnością sprawował wtedy prof. Marian Wieczysty. Od ponad 40 lat Klub organizuje kursy tańca, a także szkoli tancerzy w sekcji turniejowej.  Klub ma siedzibę przy ul. Reymonta 15 - tu także znajduje się jedna z sal do ćwiczeń. Oprócz całorocznych treningów SKT organizuje też wakacyjne obozy, które pozwalają zarówno wypoczywać, świetnie się bawić, jak i intensywnie trenować przed nowym sezonem tanecznym.

Chciałabym zebrać od absolwentów notki na temat tego jak widzą z perspektywy okres studiowania, co porabiają, gdzie są, itp. Mam nadzieję, że informacje te w pamięci komputera przetrwają dłużej, niż w ludzkiej.

Apeluję więc o pomoc: zbieram opinie, wspomnienia, fotografie, fakty, plotki związane z naszą uczelnią. Zapraszam do wymiany myśli, spostrzeżeń i informacji.

Mam nadzieję, iż dzięki interaktywnej formie porozumienia ułatwię Wam komunikację, która pozwoli ożywić dawne znajomości.

Na stronie  Nasza-klasa.pl odszukałam Boguśkę Bajon. Dzięki niej uaktualniłam Listę absolwentów Biologii - Rocznik 1973-1978 o kolejnych kilka osób.

 

Lista absolwentów Biologii - Rocznik 1973-1978


 

Bajon Bogumiła (Blicharska)

Barańska Ewa – psych i ekologia zwierząt

Bielaszka Halina

Bil Dorota

Borowik Barbara

Butryn Maria

Chotkowska Ela

Czekaj Teresa

Dyrda Teresa

Dulońska Jola – fizj

Kawalec Grażyna

Kochan Irena-kier. nauczycielski prac w Przemyślu

Korytowski Witold

Kozłowska Aśka

Krzysztofowicz Ewa

Krzywonos Grażyna – Łańcut

Kupczyk Justyna

Lenart Maria

Łoś Basia

Magier Grażyna

Mańkowski Marcin

Mazur Mieczysław

Michalik Grażyna

Pawlus Maria

Pióro Tadeusz

Piwowarski Wojciech

Podborska Anna

Rosiek Anna

Róg Grażyna (Bielecka)

Ryś Marta

Sęk Anna - psych i ekologia zwierząt

Sławik Bogumiła

Spirer Katarzyna

Stankiewicz Anna (Ordyczyńska) - Leżajsk

Strzebońska Ewa - Kraków

Sudoł Mariusz - Tarnów

Sus Jolanta (Kuźmińska) – Nowy Sącz

Sykała Basia

Sykała Maria

Szczepanik Wanda

Szuro Anna (Sudol) - Kraków

Zalewska Ewa-OświęcimLista niepełna. Proszę o pomoc w uzupełnieniu informacji o absolwentach

BiNoZ

 

 

Impreza w DS Nawojka.  

                                      Księga Gości-przeglądanie                                                           Powrót do strony głównej 

Strona utworzona: 2004-12-07

Aktualizacja strony: 2016-01-08